Final Division 2 Boys "Top 30" -3/2/2003                    
                     Sponsored by : ALL-AMERICAN AQUATICS                      
                                  Psych Sheet                                  
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
2002 Cut-Off:  1:49.88                                                         
     School
===============================================================================
  1  Ashwaubenon  'A'                                           1:40.61 
  2  Sturgeon Bay/Southern Door  'A'                            1:41.25 
  3  Plymouth  'A'                                              1:42.13 
  4  Kiel  'A'                                                  1:43.25 
  5  Whitefish Bay  'A'                                         1:44.32 
  6  West Bend East  'A'                                        1:44.65 
  7  Madison Edgewood  'A'                                      1:44.92 
  8  Cedarburg  'A'                                             1:45.01 
  9  Baraboo  'A'                                               1:45.10 
 10  McFarland  'A'                                             1:45.46 
 11  Whitnall  'A'                                              1:45.57 
 12  Saint John's Nwmilitaryacademy  'A'                        1:45.72 
 13  Platteville/Lancaster  'A'                                 1:46.70 
 14  Pulaski  'A'                                               1:47.21 
 15  Delavan-Darien  'A'                                        1:47.28 
 16  Fort Atkinson  'A'                                         1:48.98 
 17  Milton  'A'                                                1:51.55 
 18  Shorewood  'A'                                             1:51.79 
 19  Elkhorn Area  'A'                                          1:52.84 
 20  DeForest  'A'                                              1:52.86 
 21  Brown Deer/UniverSchoolof Milw  'A'                        1:53.52 
 22  Berlin/Green Lake  'A'                                     1:53.86 
 23  Tomahawk  'A'                                              1:55.42 
 24  Port Washington  'A'                                       1:55.60 
 25  Chilton/Valders  'A'                                       1:56.73 
 26  Monona Grove  'A'                                          1:59.35 
 27  Wauwatosa West  'A'                                        1:59.45 
 28  River Falls  'A'                                           1:59.46 
 29  Menomonie  'A'                                             2:00.45 
 30  Two Rivers  'A'                                            2:01.38 
 
Event 2  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   All State:  1:43.54                                                         
 AS Hon Ment:  1:44.68                                                         
2002 Cut-Off:  1:56.93                                                         
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Keeling, Nathan               11 BARAB                     1:43.71 
  2  Croak, Pat                    11 MCFAR                     1:44.56 
  3  Duecker, David                11 CEDAR                     1:47.06 
  4  Parent, Sam                    9 STBSD                     1:48.03 
  5  Korom, Robby                  11 SHORE                     1:48.88 
  6  Beilman, Mike                  9 WHITB                     1:48.90 
  7  Davis, Drew                   12 SHORE                     1:50.96 
  8  Jefferson, Tyler              11 MADED                     1:51.42 
  9  Campbell, Kevin               10 STBSD                     1:52.02 
 10  Cole, Nic                     11 WEBEA                     1:52.18 
 11  Hardel, Jess                  10 BERGL                     1:52.75 
 12  Johnson, Kyle                 11 FORTA                     1:53.01 
 13  Vogts, Chris                  10 DEFOR                     1:53.86 
 14  Boerema, Sam                  12 NEWBE                     1:53.91 
 15  Beilman, Matt                 11 WHITB                     1:54.30 
 16  Forrester, Robb               12 WEBEA                     1:54.47 
 17  O'Connor, Kevin               12 MONGR                     1:54.61 
 18  Koeppen, Pete                 11 CHILV                     1:54.82 
 19  Seibel, Jeremy                11 CEDAR                     1:55.28 
 20  Cleaver, Pat                  11 MENOM                     1:55.53 
 21  Stone, Matt                    9 ASHWA                     1:55.79 
 22  Sedgwick, John                11 MILTO                     1:56.23 
 23  Dawson, John                  12 BDUSM                     1:56.25 
 24  Jajtner, Adam                 10 PORTW                     1:56.54 
 25  Epping, Zach                  10 DELDA                     1:57.07 
 26  Jannette, John                11 KIEL                      1:57.09 
 27  Coyne, Joel                   12 MONGR                     1:57.20 
 28  Havens, Jeremy                12 PLATL                     1:58.20 
 29  Kalwitz, Andy                 10 BERGL                     1:58.66 
 30  Caywood, Nate                 10 PLATL                     1:58.67 
 
Event 3  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
   All State:  1:55.80                                                         
 AS Hon Ment:  1:57.69                                                         
2002 Cut-Off:  2:11.07                                                         
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Duecker, David                11 CEDAR                     1:58.94 
  2  Kolk, Tim                     11 MCFAR                     2:00.11 
  3  Coyne, Joel                   12 MONGR                     2:00.58 
  4  Buhalog, Adam                 12 MCFAR                     2:01.05 
  5  Dyer, Mitch                   11 ASHWA                     2:01.64 
  6  Waldhart, Jeremy               9 WEBEA                     2:02.82 
  7  Seibel, Jeremy                11 CEDAR                     2:04.34 
  8  O'Connor, Casey               10 ELKHA                     2:04.44 
  9  Knipfer, Dennis                9 STBSD                     2:04.81 
 10  Bentley, Nate                  9 WHITB                     2:05.61 
 11  Kelley, Fran                  12 MADED                     2:06.14 
 12  Eliason, Shane                10 STBSD                     2:06.46 
 13  Epping, Zach                  10 DELDA                     2:06.76 
 14  Roskopf, Mike                 12 WEBEA                     2:07.90 
 15  Biwan, Adam                   12 KIEL                      2:08.33 
 16  Sander, Ryan                  12 WHITB                     2:08.44 
 17  Haeger, Robbie                10 WHITN                     2:08.45 
 18  Campbell, Kevin               10 STBSD                     2:09.12 
 19  Parent, Sam                    9 STBSD                     2:11.06 
 20  Sedgwick, John                11 MILTO                     2:11.95 
 21  Genal, Matt                   11 PULAS                     2:12.54 
 22  Mauermann, Jacob              10 ASHWA                     2:13.31 
 23  Korom, Robby                  11 SHORE                     2:13.54 
 24  Hardel, Jess                  10 BERGL                     2:14.19 
 25  Davis, Drew                   12 SHORE                     2:14.22 
 26  Kultgen, Alex                 11 PORTW                     2:16.00 
 27  Zaspel, Adam                   9 FORTA                     2:16.48 
 28  Babbitz, Nik                  12 GRAFT                     2:16.53 
 29  Casanova, Chris                9 BERGL                     2:16.59 
 30  Faulhaber, Peter               9 MENOM                     2:17.24 
 
Event 4  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   All State:  21.52                                                           
 AS Hon Ment:  21.83                                                           
2002 Cut-Off:  23.66                                                           
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Johnson, Kyle                 11 FORTA                       22.01 
  2  Nord, Jeff                    11 WHITN                       22.17 
  3  Dwyer, Andy                   10 NEWBW                       22.32 
  4  Pomprowitz, Jack              12 ASHWA                       22.41 
  5  Richard, Chris                 9 STBSD                       22.53 
  6  Schwartz, Fritz               12 FORTA                       22.58 
  7  Jefferson, Tyler              11 MADED                       22.66 
  8  Zebell, Ryan                  12 MONGR                       22.76 
  9  Cummings, Luke                 9 STBSD                       22.87 
 10  Eliason, Shane                10 STBSD                       23.00 
 11  Rosploch, Eric                12 PLYMO                       23.10 
 12  Arteaga, Dan                   9 WHITN                       23.10 
 13  Richter, Cole                 12 MADED                       23.11 
 14  Smith, Matt                   12 BARAB                       23.25 
 15  French, Matt                   9 PLATL                       23.29 
 16  Geier, Tim                    12 MADED                       23.29 
 17  Quilling, Mike                12 PLYMO                       23.30 
 18  Beilman, Mike                  9 WHITB                       23.32 
 19  Jannette, John                11 KIEL                        23.40 
 20  Ensweiler, Casey              10 FORTA                       23.40 
 21  Sedgwick, John                11 MILTO                       23.45 
 22  Roskopf, Mike                 12 WEBEA                       23.47 
 23  Campbell, Kevin               10 STBSD                       23.51 
 24  Beilman, Matt                 11 WHITB                       23.53 
 25  Smith, Chris                  12 PULAS                       23.57 
 26  Davis, Drew                   12 SHORE                       23.61 
 27  O'Keefe, Mike                 11 DELDA                       23.62 
 28  Lentz, Sean                   12 WEBEA                       23.62 
 29  Dawson, John                  12 BDUSM                       23.68 
 30  Ciganek, Steve                12 SJNMA                       23.71 
 
Event 5  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   All State:  51.50                                                           
 AS Hon Ment:  52.12                                                           
2002 Cut-Off:  59.04                                                           
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Keeling, Nathan               11 BARAB                       50.12 
  2  Dwyer, Andy                   10 NEWBW                       53.26 
  3  Eliason, Shane                10 STBSD                       53.81 
  4  Duecker, David                11 CEDAR                       54.40 
  5  Coyne, Joel                   12 MONGR                       54.96 
  6  Arteaga, Dan                   9 WHITN                       54.98 
  7  Sedgwick, John                11 MILTO                       55.37 
  8  Roskopf, Mike                 12 WEBEA                       55.43 
  9  Adelmeyer, Colin              11 ASHWA                       55.97 
 10  Olp, Alex                     11 OREGO                       55.97 
 11  Nord, Jeff                    11 WHITN                       56.30 
 12  Krautkramer, Eric             11 KIEL                        56.37 
 13  Kelley, Fran                  12 MADED                       56.52 
 14  French, Matt                   9 PLATL                       57.01 
 15  Erickson, Grant               10 WHITN                       57.46 
 16  Sluss, Dave                   10 ASHWA                       57.56 
 17  Beilman, Mike                  9 WHITB                       57.58 
 18  Campbell, Kevin               10 STBSD                       57.60 
 19  Dyer, Mitch                   11 ASHWA                       58.30 
 20  Beilman, Matt                 11 WHITB                       58.91 
 21  Richard, Chris                 9 STBSD                       59.26 
 22  Genal, Matt                   11 PULAS                       59.40 
 23  Modlin, Tyler                 12 SJNMA                       59.64 
 24  Davis, Drew                   12 SHORE                       59.87 
 25  Juedes, Dan                   11 TOMAH                       59.92 
 26  Stone, Matt                    9 ASHWA                     1:00.04 
 27  Moreno, Miguel                11 DELDA                     1:00.15 
 28  Theut, Ed                     10 TOMAH                     1:00.20 
 29  Rosploch, Eric                12 PLYMO                     1:00.42 
 30  Seibel, Jeremy                11 CEDAR                     1:00.46 
 
Event 6  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   All State:  47.30                                                           
 AS Hon Ment:  47.74                                                           
2002 Cut-Off:  52.25                                                           
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Croak, Pat                    11 MCFAR                       47.50 
  2  Nord, Jeff                    11 WHITN                       48.26 
  3  Johnson, Kyle                 11 FORTA                       48.63 
  4  Beilman, Mike                  9 WHITB                       49.39 
  5  Pomprowitz, Jack              12 ASHWA                       49.50 
  6  Jefferson, Tyler              11 MADED                       49.75 
  7  Eliason, Shane                10 STBSD                       49.78 
  8  Duecker, David                11 CEDAR                       49.84 
  9  Zebell, Ryan                  12 MONGR                       49.90 
 10  Jannette, John                11 KIEL                        49.96 
 11  Richard, Chris                 9 STBSD                       50.00 
 12  Parent, Sam                    9 STBSD                       50.39 
 13  Cole, Nic                     11 WEBEA                       50.71 
 14  Boerema, Sam                  12 NEWBE                       50.79 
 15  Korom, Robby                  11 SHORE                       51.00 
 16  Schwartz, Fritz               12 FORTA                       51.17 
 17  Beilman, Matt                 11 WHITB                       51.24 
 18  Geier, Tim                    12 MADED                       51.28 
 19  Buhalog, Adam                 12 MCFAR                       51.52 
 20  Ciganek, Steve                12 SJNMA                       51.64 
 21  Matthias, Bryan               11 CHILV                       51.67 
 22  Campbell, Kevin               10 STBSD                       51.78 
 23  Dawson, John                  12 BDUSM                       51.85 
 24  Sedgwick, John                11 MILTO                       52.33 
 25  Lentz, Sean                   12 WEBEA                       52.48 
 26  Quilling, Mike                12 PLYMO                       52.54 
 27  Marlatt, Luke                 12 PLYMO                       52.62 
 28  Forrester, Robb               12 WEBEA                       52.65 
 29  Smith, Chris                  12 PULAS                       52.81 
 30  Cummings, Luke                 9 STBSD                       52.98 
 
Event 7  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   All State:  4:41.79                                                         
 AS Hon Ment:  4:43.80                                                         
2002 Cut-Off:  5:19.08                                                         
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Duecker, David                11 CEDAR                     4:50.94 
  2  O'Donnell, Derrick             9 MCFAR                     4:51.19 
  3  Beilman, Matt                 11 WHITB                     4:52.90 
  4  Seibel, Jeremy                11 CEDAR                     4:54.01 
  5  O'Connor, Casey               10 ELKHA                     4:59.48 
  6  Croak, Pat                    11 MCFAR                     5:02.17 
  7  Knipfer, Dennis                9 STBSD                     5:02.70 
  8  Davis, Drew                   12 SHORE                     5:03.03 
  9  Epping, Zach                  10 DELDA                     5:03.39 
 10  Eliason, Shane                10 STBSD                     5:03.87 
 11  Korom, Robby                  11 SHORE                     5:04.60 
 12  Hardel, Jess                  10 BERGL                     5:04.67 
 13  Vogts, Chris                  10 DEFOR                     5:06.29 
 14  Beilman, Mike                  9 WHITB                     5:07.04 
 15  Kramlich, Ben                 10 BERGL                     5:07.59 
 16  Kalwitz, Andy                 10 BERGL                     5:09.10 
 17  Jefferson, Tyler              11 MADED                     5:10.87 
 18  Cleaver, Pat                  11 MENOM                     5:12.36 
 19  Waldhart, Jeremy               9 WEBEA                     5:13.37 
 20  Jajtner, Adam                 10 PORTW                     5:15.08 
 21  Kuchta, Jacob                  9 BARAB                     5:15.59 
 22  Sedgwick, John                11 MILTO                     5:16.76 
 23  Bentley, Nate                  9 WHITB                     5:18.18 
 24  Nord, Eric                       WHITN                     5:19.63 
 25  Cole, Nic                     11 WEBEA                     5:20.25 
 26  Kelley, Fran                  12 MADED                     5:20.95 
 27  Gardiner, Dan                  9 WHITB                     5:22.17 
 28  Parent, Sam                    9 STBSD                     5:23.69 
 29  Caywood, Nate                 10 PLATL                     5:23.75 
 30  Casanova, Chris                9 BERGL                     5:23.78 
 
Event 8  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
2002 Cut-Off:  1:36.41                                                         
     School
===============================================================================
  1  Sturgeon Bay/Southern Door  'A'                            1:29.79 
  2  Plymouth  'A'                                              1:30.23 
  3  Whitnall  'A'                                              1:30.72 
  4  McFarland  'A'                                             1:30.99 
  5  Ashwaubenon  'A'                                           1:31.17 
  6  Fort Atkinson  'A'                                         1:31.31 
  7  Shorewood  'A'                                             1:31.80 
  8  West Bend East  'A'                                        1:31.82 
  9  Monona Grove  'A'                                          1:32.30 
 10  Baraboo  'A'                                               1:32.67 
 11  Whitefish Bay  'A'                                         1:33.50 
 12  Madison Edgewood  'A'                                      1:34.38 
 13  Platteville/Lancaster  'A'                                 1:34.50 
 14  Milton  'A'                                                1:34.89 
 15  Pulaski  'A'                                               1:36.18 
 16  Brown Deer/UniverSchoolof Milw  'A'                        1:36.79 
 17  Delavan-Darien  'A'                                        1:36.81 
 18  Grafton  'A'                                               1:37.71 
 19  Tomahawk  'A'                                              1:37.80 
 20  Cedarburg  'A'                                             1:37.96 
 21  Saint John's Nwmilitaryacademy  'A'                        1:38.28 
 22  Port Washington  'A'                                       1:38.29 
 23  Menomonie  'A'                                             1:39.34 
 24  Two Rivers  'A'                                            1:39.64 
 25  DeForest  'A'                                              1:40.21 
 26  Kiel  'A'                                                  1:41.21 
 27  Berlin/Green Lake  'A'                                     1:41.71 
 28  River Falls  'A'                                           1:42.05 
 29  Waunakee  'A'                                              1:46.10 
 30  Milwaukee Lutheran  'A'                                    1:46.94 
 
Event 9  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   All State:  52.70                                                           
 AS Hon Ment:  53.44                                                           
2002 Cut-Off:  59.92                                                           
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Eliason, Shane                10 STBSD                       54.22 
  2  Jannette, John                11 KIEL                        55.12 
  3  Dyer, Mitch                   11 ASHWA                       55.78 
  4  Keeling, Nathan               11 BARAB                       56.16 
  5  Richter, Cole                 12 MADED                       56.17 
  6  Beilman, Matt                 11 WHITB                       56.18 
  7  Parent, Sam                    9 STBSD                       56.57 
  8  Kolk, Tim                     11 MCFAR                       57.03 
  9  Beilman, Mike                  9 WHITB                       57.37 
 10  Buhalog, Adam                 12 MCFAR                       57.69 
 11  Sander, Ryan                  12 WHITB                       57.96 
 12  Johnson, Kyle                 11 FORTA                       58.05 
 13  Haeger, Robbie                10 WHITN                       58.15 
 14  Barbabosa, Alberto            12 SJNMA                       58.48 
 15  Croak, Pat                    11 MCFAR                       58.61 
 16  Smith, Matt                   12 BARAB                       58.70 
 17  Jorgenson, Mike               12 SHORE                       58.89 
 18  Lustig, Matt                  10 WEBEA                       58.96 
 19  Knipfer, Dennis                9 STBSD                       59.03 
 20  Mathers, Travis                9 BARAB                       59.24 
 21  Goldman, Dan                  12 WHITB                       59.81 
 22  Seibel, Jeremy                11 CEDAR                     1:00.23 
 23  Pomprowitz, Jack              12 ASHWA                     1:00.25 
 24  White, Andy                   10 MADED                     1:00.54 
 25  Sedgwick, John                11 MILTO                     1:00.55 
 26  O'Connor, Casey               10 ELKHA                     1:00.87 
 27  Fons, Tom                      9 WHITN                     1:01.36 
 28  Londo, Brad                   11 WEBEA                     1:01.42 
 29  Hardel, Jess                  10 BERGL                     1:01.77 
 30  Epping, Zach                  10 DELDA                     1:01.94 
 
Event 10  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   All State:    59.89                                                         
 AS Hon Ment:  1:00.51                                                         
2002 Cut-Off:  1:09.99                                                         
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Adelmeyer, Colin              11 ASHWA                     1:03.12 
  2  O'Donnell, Derrick             9 MCFAR                     1:03.23 
  3  Roskopf, Mike                 12 WEBEA                     1:03.45 
  4  Krautkramer, Eric             11 KIEL                      1:03.88 
  5  Duecker, David                11 CEDAR                     1:04.11 
  6  Kaiser, Ben                   12 PLYMO                     1:04.13 
  7  Bentley, Nate                  9 WHITB                     1:04.22 
  8  O'Keefe, Mike                 11 DELDA                     1:04.69 
  9  Benishek, Scott               11 CEDAR                     1:04.85 
 10  Schuchardt, Greg              12 MCFAR                     1:05.20 
 11  Waldhart, Jeremy               9 WEBEA                     1:05.25 
 12  Cummings, Luke                 9 STBSD                     1:05.72 
 13  Johnson, Robert                9 MCFAR                     1:05.86 
 14  Roland, Bryce                 12 WHITB                     1:06.11 
 15  Mauermann, Jacob              10 ASHWA                     1:06.21 
 16  Hanstedt, Josh                12 PULAS                     1:06.38 
 17  Kolk, Joe                     12 MCFAR                     1:06.66 
 18  Seibel, Jeremy                11 CEDAR                     1:06.78 
 19  Talen, Luke                   10 PLYMO                     1:08.32 
 20  Casanova, Chris                9 BERGL                     1:09.12 
 21  Faulhaber, Peter               9 MENOM                     1:09.30 
 22  Schmidt, Mike                 10 DEFOR                     1:09.87 
 23  Shonat, George                10 CEDAR                     1:10.01 
 24  Ahn, Ki-Jun                   12 WAYLA                     1:10.35 
 25  Guettel, Warren               11 PORTW                     1:10.53 
 26  Hesson, Tony                  10 WHITN                     1:10.58 
 27  Leffin, Sonny                 11 CEDAR                     1:10.66 
 28  Keeling, Nathan               11 BARAB                     1:10.68 
 29  Eliason, Shane                10 STBSD                     1:10.80 
 30  McCormick, Chris              11 MADED                     1:10.98 
 
Event 11  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
2002 Cut-Off:  3:34.41                                                         
     School
===============================================================================
  1  McFarland  'A'                                             3:16.75 
  2  Sturgeon Bay/Southern Door  'A'                            3:19.60 
  3  Whitefish Bay  'A'                                         3:21.25 
  4  Whitnall  'A'                                              3:22.42 
  5  Fort Atkinson  'A'                                         3:23.86 
  6  Plymouth  'A'                                              3:24.74 
  7  West Bend East  'A'                                        3:25.12 
  8  Madison Edgewood  'A'                                      3:25.85 
  9  Ashwaubenon  'A'                                           3:26.17 
 10  Shorewood  'A'                                             3:27.20 
 11  Monona Grove  'A'                                          3:27.43 
 12  Cedarburg  'A'                                             3:28.22 
 13  Kiel  'A'                                                  3:29.05 
 14  Saint John's Nwmilitaryacademy  'A'                        3:32.88 
 15  Berlin/Green Lake  'A'                                     3:32.95 
 16  Platteville/Lancaster  'A'                                 3:34.07 
 17  Port Washington  'A'                                       3:35.86 
 18  Baraboo  'A'                                               3:38.68 
 19  Brown Deer/UniverSchoolof Milw  'A'                        3:39.85 
 20  Tomahawk  'A'                                              3:41.56 
 21  Grafton  'A'                                               3:41.75 
 22  Milton  'A'                                                3:41.81 
 23  Chilton/Valders  'A'                                       3:44.84 
 24  Two Rivers  'A'                                            3:46.13 
 25  River Falls  'A'                                           3:46.54 
 26  Menomonie  'A'                                             3:47.67 
 27  Delavan-Darien  'A'                                        3:48.21 
 28  DeForest  'A'                                              3:55.41 
 29  Wauwatosa West  'A'                                        3:55.52 
 30  Waunakee  'A'                                              4:02.55